'43. Ujawnienie Zbrodni Katyńskiej. Pamięć i archeologia

Wernisaż 13 kwietnia 2023 r. o godz. 16.00, Instytut Archeologii UŁ

Bronioznawcze Koło Naukowe Studentów Archeologii UŁ SZARE BANDERIA serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarcie wystawy pt. „’43. Ujawnienie Zbrodni Katyńskiej. Pamięć i archeologia”.

Wystawa przedstawiać będzie znaczenie Zbrodni Katyńskiej w przeszłości i współczesności oraz służących jej wyjaśnieniu badań archeologicznych w perspektywie ujawnienia masowych mogił polskich oficerów w Lesie Katyńskim 80 lat temu – w 1943 r. Zbrodni tej dopuścili się funkcjonariusze NKWD wiosną 1940 r. w wyniku decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego. Ekspozycja prezentować będzie takie zagadnienia jak tło historyczne Zbrodni, metody ekshumacji szczątków ofiar oraz metody badań terenowych, odkryte artefakty (wyrażone m.in. wizualizacjami 3D) oraz polskie badania archeologiczne z lat 90. XX w., które doprowadziły do godnego upamiętnienia ofiar. Omówione zostaną także inne miejsca związane ze Zbrodnią Katyńską, które poddane zostały badaniom archeologicznym w ostatnich trzech dekadach.

Wystawa przygotowana została pod opieką naukową wykonawców projektu badawczego NPRH MEiN „Leksykon archeologii katyńskiej (1990–2015)”, realizowanego na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jest także wydarzeniem XXII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi w dniach 17–24 kwietnia 2023 r.