Oferta udziału w badaniach grodziska w Pyrzycach na Pomorzu

Badania wykopaliskowe na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Pyrzycach

Drodzy Studenci, gorąco polecamy Wam udział w badaniach archeologicznych grodziska w Pyrzycach w woj. zachodniopomorskim w ramach praktyk zawodowych realizowanych w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie (opcja dla II r. lic. i I r. mgr) lub wolontariatu.

Pyrzyce to jedno z najistotniejszych miejsc na mapie wczesnośredniowiecznego Pomorza. To od nich swoją nazwę mieli zaczerpnąć Pyrzyczanie (Prissani) wymieniani na przełomie IX/X w. przez Geografa Bawarskiego i to tutaj w czerwcu 1124 r. rozpoczęła się misja chrystianizacyjna Pomorza prowadzona przez biskupa bamberskiego Ottona. W latach późniejszych pyrzyckie castrum było wielokrotnie wzmiankowane w źródłach jako jeden z 12 najważniejszych grodów pomorskich, aż do roku 1283 r. kiedy zostało zniszczone przez najazd wojsk brandenburskich. Zniszczenia musiały być znaczące skoro w 1321 r. miejsce to opisywano już jako nieistniejący gród (Borchwall).

Grodzisko położone jest w centrum miasta, 350 m na południowy wschód od Starego Miasta. Badania sondażowe i wierceniowe przeprowadzone w latach 60. i 70. XX w. pozwoliły wstępnie określić chronologię obiektu na koniec X-koniec XIII w. Badania georadarowe i magnetyczne przeprowadzone w październiku 2022 r. przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie w ramach projektu „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: jubileusz 900-lecia” wskazują jednak, że nasza wiedza o obiekcie jest daleka od kompletnej. Udało się zarejestrować przebieg niewidocznego w terenie wału obronnego oraz budynku najpewniej drewnianego o niecodziennych jak na wczesnośredniowieczne standardy wymiarach 20×10 m, a nie wykluczone, że sam gród powstał pierwotnie na wyspie jeziornej. Na rok 2023 zaplanowana jest wykopaliskowa weryfikacja tych odkryć oraz badania geochemiczne w najbliższym otoczeniu grodziska.

Początek prac planowany jest na 26 czerwca. Prace będą trwały od 4 do 6 tygodni. Studentom zapewniamy zakwaterowanie (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Pyrzycach – 1,5 km od stanowiska). Na zgłoszenia studentów chętnych do udziałyu w badaniach czekamy do 26 maja 2023 r.

Kierownikiem prac będzie dr hab. Andrzej Janowski, prof. IAE PAN z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademia Nauk, ul. Kuśnierska 12/12a, 70-536 Szczecin, tel. 601 687 216, e-mail: a.janowski@iaepan.szczecin.pl

"monthViewContentUid" constant not set