Odkrycie szczątków ofiary morderstwa sprzed 16 lat

Instytut Archeologii UŁ zaangażowany w poszukiwania ciała kobiety, zamordowanej w 2007 r. w Łodzi

W dniach 17–19 kwietnia oraz 24 maja 2023 r. Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego zaangażowany był w poszukiwania ciała zamordowanej w 2007 r. Małgorzaty B. na skraju lasu Ruda-Popioły w Łodzi. Dzięki właściwemu wytypowaniu przez policjantów obszaru badań oraz zastosowaniu metod badawczych, charakterystycznych dla archeologii współczesności, w dniu 24 maja 2023 r. udało się zlokalizować poszukiwaną jamę grobową oraz ekshumować z niej szczątki kostne zaginionej i zabezpieczyć należące do niej przedmioty.

Prace w terenie wykonywane były pod nadzorem Prokuratury Łódź-Górna przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi we współpracy z policyjnym Archiwum X oraz Komendą Powiatową Policji Łódź-Wschód. W badaniach archeologicznych, kierowanych przez dr. Olgierda Ławrynowicza, uczestniczyły studentki archeologii UŁ: Anna Ciszek, Daria Kacprowicz (II r. s. lic.) oraz Wiktoria Bednarska (III r. s. lic.). W pracach ekshumacyjnych wzięła taże udział m.in. dr Beata Borowska z Katedry Antropologii UŁ oraz studentka archeologii UŁ Karina Woźniak (II r. s. mgr.).

Materiał filmowy TV Polsat (22 minuta programu „Wydarzenia”)