O amunicji artyleryjskiej w późnym średniowieczu

Seminarium KAHiB IAUŁ

dr hab. Piotr Czubla, prof. UŁ (Wydział Nauk Geograficznych UŁ), dr hab. Piotr Strzyż, prof. UŁ (Instytut Archeologii UŁ)

Interdyscyplinarnie o amunicji artyleryjskiej w późnym średniowieczu

26 IV 2023 r., godz. 10.00, s. 1.C IAUŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr. hab. Piotra Czubli, prof. UŁ (Wydział Nauk Geograficznych UŁ) i dr. hab. Piotra Strzyża, prof. UŁ (Instytut Archeologii UŁ) pt. „Interdyscyplinarnie o amunicji artyleryjskiej w późnym średniowieczu”, które odbędzie się w ramach seminarium doktorskiego Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa, w środę 26 kwietnia 2023 r. o godz. 10.00 w s. 1.C IAUŁ.

Zaproszenie w szczególności adresujemy do studentów archeologii.

W wystąpieniu omówione zostaną efekty prowadzonych od kilku lat badań nad wytwórstwem amunicji artyleryjskiej z terenu obecnej Polski, czyli zawierające także materiały pochodzące z terenu dawnego państwa zakonu krzyżackiego w Prusach, jak również czeskiego w średniowieczu Śląska. Zaprezentowane zostaną wyniki prac badawczych dotyczących m. in.:

• zróżnicowania średniowiecznej artylerii,
  • asortymentu surowców wykorzystywanych w produkcji amunicji,
  • sposobów pozyskiwania surowca kamiennego do produkcji kul,
  • jakości pozyskiwanych surowców, problemów z ich obróbką oraz jakości uzyskanego produktu,
  • technik produkcji amunicji kamiennej,
  • dystrybucji surowców i dróg ich transportu.