Konferencja o materiale organicznym pozyskanym z grobów

ORGANIC. Rozważania nad materiałem organicznym pozyskanym z grobów

Konferencja naukowa

Łódź, 15 marca 2024 r.

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy,

mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej „ORGANIC. Rozważania nad materiałem organicznym pozyskanym z grobów” zaplanowaną na 15 marca 2024 r. w Łodzi. Obrady prowadzone będą w formie stacjonarnej w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Obserwowany w świecie nauki wyraźny wzrost znaczenia analiz specjalistycznych organiki pochodzącej z badań archeologicznych skłonił nas do stworzenia przestrzeni sprzyjającej dyskusji nad dynamiką i kierunkami rozwoju współczesnej archeologii. Wspólna inicjatywa Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN zakłada organizację cyklicznej, interdyscyplinarnej konferencji pozwalającej na wymianę wiedzy, nawiązanie współpracy oraz podniesienie poziomu innowacyjności badań nad archeologicznym materiałem organicznym. W jej trakcie omawiane będą aspekty pracy “nad” i “z” znaleziskami odnalezionymi w grobach, takimi jak surowce, półprodukty i wyroby włókiennicze, drewniane, skórzane, kościane, makro- i mikroszczątki roślinne i zwierzęce.

Propozycje wystąpień (1520 minut) oraz posterów prosimy o przesłanie (.doc, .docx, .pdf) do 10 lutego 2024 r. na adres: instytutarcheo@uni.lodz.pl. Zgłoszenia wystąpień ustnych powinny zawierać abstrakt w języku polskim o maksymalnej długości 350 lub 200 słów na sesję posterową oraz dane Prelegenta/Prelegentki/Prelegentów (tytuł/stopień, imię i nazwisko, afiliacja, adres e-mail). Komitet Naukowy ORGANIC zastrzega sobie prawo do zaproponowania zmiany rodzaju prezentacji na podstawie złożonej propozycji. Uczestnicy konferencji, którzy zdecydują się na nadesłanie artykułów po jej zakończeniu (termin podany zostanie w trakcie obrad), będą mieli możliwość opublikowania ich w czasopiśmie „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Archaeologica”.

Opłata konferencyjna wynosi 100 zł. Pozwoli nam ona na przygotowanie dla Państwa materiałów konferencyjnych, zapewnienie dostępu do bufetu kawowego oraz obiadu w przerwie obrad. Informujemy, że organizatorzy nie pokrywają kosztów podróży i zakwaterowania. Po zakończeniu konferencji zaplanowano składkowe spotkanie towarzyskie w jednej z łódzkich restauracji.

Widzimy się w Łodzi!

Komitet Organizacyjny:
Magdalena Majorek-Lipowicz, dr (IA UŁ)
Joanna Słomska-Bolonek, dr (IAE PAN)

Profil wydarzenia w serwisie społecznościowym Facebook